VALVEX
Magnetyczny Separator Zanieczyszczeń V-Pure DN 25
Kod produktu
6096980
Wymiary
GZ 1"
V-PURE DN 25 – znajdzie zastosowanie zarówno w rurociągach poziomych, jak i pionowych. Wynika to z umiejscowienia w nim obrotowego kołnierza przyłączeniowego o średnicy przyłączy 1”. V-PURE DN 25 zaprojektowany został w celu ochrony instalacji, w których niezbędna jest oszczędność miejsca. Polecany jest on szczególnie do ochrony systemów z kotłami gazowymi.
rdzeń magnetyczny o sile 11 000 [Gs] odpowiada za wychwycenie cząstek magnetycznych;
filtr siatkowy ze stali nierdzewnej 800 [µm] oddziela zanieczyszczenia stałe;
transparenty osadnik gwarantuje lepszą kontrolę nad nagromadzeniem osadów w zbiorniku, jednocześnie umożliwiając aplikację środków uzdatniających;
obrotowy, kątowy zawór spustowy zapewnia komfort czyszczenia separatora;
zawór odpowietrzający z pokrętłem umożliwia szybkie usunięcie powietrza nagromadzonego w separatorze.
Jak działają separatory magnetyczne?
Separatory magnetyczne stanowią jedno z dwóch podstawowych – obok filtrów skośnych – narzędzi do ochrony instalacji centralnego ogrzewania. Są od nich jednak skuteczniejsze w działaniu. Jeżeli tylko dysponuje się odpowiednią przestrzenią montażową, zdecydowanie zalecane jest stosowanie separatorów magnetycznych. Są one najlepszym możliwym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku instalacji z dużym potencjałem do powstawania zanieczyszczeń – takimi jak stare, modernizowane instalacje z metalowymi elementami.
Usuwanie zanieczyszczeń magnetycznych w separatorach realizowane jest dzięki zastosowaniu rdzeni magnetycznych – analogicznie jak w przypadku filtrów skośnych wyposażonych we wkłady magnetyczne. Jednakże te stosowane w separatorach są dużo większe niż ich odpowiedniki w filtrach skośnych, co przekłada się na ich moc. Separatory mają większy od filtrów skośnych współczynnik przepływu Kv, dzięki czemu powodują mniejsze opory przepływu w instalacji. Ponadto, separatory posiadają większą przestrzeń do kumulacji zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wymagają tak częstego czyszczenia jak filtry skośne.
Usuwanie cząstek stałych z separatorów może odbywać się na trzy sposoby – z udziałem filtrów siatkowych, komór wirowych lub specjalnych siatek wytrącających energię zanieczyszczeń.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy z wymienionych. Bazuje on na wykorzystywaniu filtrów siatkowych ze stali nierdzewnej, umieszczonych w korpusie urządzenia. W przeciwieństwie do rozwiązania z komorami wirowymi, separacja następuje tu od razu przy pierwszym cyklu obiegowym – niezależnie od prędkości cieczy w instalacji.
Zanieczyszczenia w instalacji centralnego ogrzewania
Zanieczyszczenia w instalacji centralnego ogrzewania są skutkiem korozji oraz osadzania się kamienia z wody. Cząsteczki te mogą być typu magnetycznego – powstałe wskutek korozji metalu – lub niemagnetycznego, takich jak np. piasek. Im twardsza jest woda, tym więcej wytrąca się osadu (kamienia kotłowego), nawarstwiającego się w rurach oraz w grzejnikach. Powstawaniu osadów sprzyja wysoka temperatura wody oraz wysoka wartość pH; z kolei korozja wiąże się z obecnością powietrza w instalacji oraz obniżoną wartość pH wody. Ponadto, zanieczyszczenia magnetyczne i niemagnetyczne mogą być spowodowane pozostałościami po pracach instalacyjnych. Niezależnie od sposobu powstawania, wszelkie zanieczyszczenia stałe i magnetyczne stanowią realne zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania instalacji.